Cupa Americii: Luna Rossa cucerește finala

Barca italiană, sponsorizată de Prada și Pirelli, repetă isprava realizată în urmă cu 21 de ani, când a mers să-și provoace propria Team New Zealand în Golful Hauraki. La momentul respectiv au ieșit învinși, dar de data aceasta încearcă să concureze pentru primul trofeu pentru Italia în această competiție.

La fel ca în 1992 cu legendarul maur al Veneției, ca în 2000 cu Luna Rossa însăși care tocmai a repetat isprava: Italia merge pentru a treia oară în finala Cupei Americii, cel mai vechi și mai prestigios turneu de navigație, Formula 1 din Marea. În urmă cu aproape 30 de ani isprava a fost realizată la San Diego, California, când marele Paul Cayard se afla la cârma ambarcațiunii finanțate de Montedisonul lui Raul Gardini: în finală, înfrângerea împotriva fundașilor, gazdele de America Cube. Aceeași soartă, din păcate, 18 ani mai târziu, de data aceasta în Golful Hauraki din Noua Zeelandă, când Luna Rossa a fost depășită cu 5-0 de Team New Zealand. Astăzi, din nou în golful din jurul Auckland, Luna Rossa va încerca pentru a doua oară, la 21 de ani după prima: de data aceasta echipa pare mai puternică, nu mai este sponsorizată doar de Prada ci și de Pirelli, iar echipajul este condus de un campion, skypperul australian James Spithill.

Dar favoriții, în finala care se va disputa între 6 și 20 martie, sunt întotdeauna ei, gazdele Noii Zeelande, deținătorii unui titlu pe care doar cu greu l-au recâștigat în 2017, împotriva americanilor din Oracle, după ce au cedat sceptru în 2003 împotriva elvețianului Alinghi. La cumpăna anilor 90-2000, echipa Noii Zeelande a câștigat două ediții consecutive, păstrând trofeul timp de 8 ani, apoi au fost două ediții câștigate de Alinghi și două de echipa SUA, care rămâne de departe în fruntea palmaresului. , cu 30 de victorii din 35 de ediții, având în vedere cluburile de iaht din New York, San Diego și San Francisco. Luna Rossa Pirelli Prada ajunge în finală după ce a câștigat Cupa Prada în această seară, trofeul challengerilor, câștigând cu majoritate covârșitoare meciul împotriva englezilor competitivi ai lui Ineos. Meciul, cel mai bun din 13 curse, s-a încheiat cu 7-1 pentru italieni: o dominație care va fi greu de repetat în finală, dar începe un nou vis albastru.