Germania câștigă și Cupa Confederațiilor

Chile a învins cu 1-0 la Sankt Petersburg - Acesta este primul succes al nemților în acest eveniment, ajuns la a zecea ediție - Și valoarea lui este și mai mare dacă ne gândim că cea care a luat terenul în Rusia a fost o echipă experimentală .

După succes la Campionatele Europene Under 21, Germania a câștigat și Cupa Confederațiilor 2017 învingând Chile cu 1-0 în finala disputată la Sankt Petersburg. Golul decisiv a fost marcat de Stindl în minutul 20 al primei reprize, tocmai în cel mai favorabil moment pentru sud-americani, care dominaseră până în acel moment fiecare sector al terenului, dar fără să găsească drumul spre fileu.

Arbitrul sârb Mazic se gândește să țină în joc Chile care, în ciuda sprijinului Var, judecă senzațional un cot voluntar în fața lui Jara lui Werner doar ca cartonaș galben în minutul 65. La Roja revigorează și trece aproape de egalitate cu Vidal (76’) și Aranguiz (80’) care își văd loviturile deviate de ter Stegen în corner. Cea mai mare oportunitate de a duce meciul în prelungiri a venit în minutul 84 lui Sagal care, de îndată ce a intrat, a ratat incredibil de gol cu ​​piciorul stâng în urma unui asist al lui Puch.

Acesta este primul succes al nemților la acest eveniment, ajuns la a zecea ediție. Iar valoarea sa este cu atât mai mare când se consideră că cea care a intrat pe teren în Rusia a fost o formație experimentală, lipsită de mari vedete ale fotbalului german precum Kroos, Ozil, Khedira, Hummels și Neuer.