Supercupa Italiei la Inter: golul obișnuitului Lautaro din minutul 91 a fost decisiv dar Napoli a protestat pentru arbitraj

Nerazzurrii lui Inzaghi câștigă Supercupa Italiei în timpul complet de prelungire și pe fondul protestelor lui Napoli față de expulzarea lui Simeone - Inzaghi este antrenorul care a câștigat cele mai multe Supercupe ale Italiei.

Primul titlu revine lui Inter. În ziua în care fotbalul italian deplânge moartea unuia dintre eroii săi prin excelență Gigi Riva, al cărui minut de tăcere a fost rușinos stricat de huiduielile arabilor, i Nerazzurri au câștigat Supercupa împotriva unui Napoli dur, doborât doar în plină refacere de obișnuitul Lautaro. Inzaghi devine astfel cel mai de succes antrenor al competiției cu cinci succese, unul mai mult de doi monștri sacri precum Lippi și Capello: cu siguranță, palmaresul lor este hotărât mai bogat, dar Simone încă intră în almanahuri.

Napoli – Inter 0-1, Lautaro îi învinge pe azzurri (10 bărbați) în minutul 91 și ia Supercupa

Nu a fost o plimbare în parc, de fapt Inter a luat cupa chiar când pedepsele păreau acum inevitabile. Golul din timpul opririi, însă, nu trebuie să ducă cu gândul la o victorie norocoasă, pentru că nerazzurrii apăsau de multă vreme pe accelerație, tot din cauza faptului că Napoli a rămas cu 10 oameni din cauza expulzării lui Simeone. Din momentul de al doilea galben la Cholito, sosit în minutul 59 pentru un fault asupra lui Acerbi, formația lui Mazzarri s-a refugiat în apărare cu un 5-4-0 ușor de interpretat, modificat, doar virtual, de intrarea târzie a lui Raspadori. Inter, care se chinuise deja să-și găsească spațiu în prima repriză, s-a trezit astfel în fața unui adevărat zid și când a reușit să treacă peste el s-a dovedit senzațional de inexacte.

Napoli, în orice caz, așa crezuse încă de la început, ținând cont de jocul de campionat 0-3 jucat deschis: prea riscant pentru a înfrunta Inter în acest fel, trebuie să fi gândit Mazzarri, apărându-se definitiv cu un 3-4 -3, așteptați și -vedea. Planul a funcționat însă, pentru că echipa lui Inzaghi a fost mult mai puțin periculoasă decât împotriva Lazio, chiar dacă a avut cele mai bune ocazii. În minutul 91, când meciul părea destinat penalty-urilor, acolo a fost Lovitura decisivă a lui Lautaro cu un amestec de putere și oportunism după un pas frumos al lui Pavard, pentru a înnegri din nou Supercupa Italiei. Singura notă negativă a serii Avertismentul lui Barella din cauza protestelor, care îi vor costa pe Fiorentina (va lipsi și Calhanoglu), dar Napoli se află cu siguranță într-o situație mai proastă: la Roma, împotriva lui Lazio, de fapt, va trebui să renunțe atât la Simeone, cât și la Kvaratskhelia, precum și evident la africanii Osimhen și Anguissa.

Inzaghi sărbătorește: „Fericiți pentru club, echipă și suporteri”

„Primele lucruri trebuie făcute felicitări lui Napoli, apoi trebuie să le dau jucătorilor mei, a juca o finală la 60 de ore după semifinală este ceva nou – cuvintele lui Inzaghi -. Am plătit ceva, dar am avut mare concentrare: ne-am apărat bine, am fi putut marca în prima repriză cu Dimarco și chiar în repriza secundă golul ar fi putut veni mai devreme. Recordul meu de Supercupă? Sunt mulțumit mai ales pentru băieți, pentru cât muncesc, pentru clubul care în acești trei ani nu ne-a lăsat niciodată să le lipsească nimic, chiar și cu unele dificultăți. Apoi e pentru suporterii care au făcut față unui drum lung, după golul am trecut sub curbă, a fost o dedicație pentru ei. Targă? El a greșit, dar el este primul care o înțelege. Este un jucător de top care trebuie să se perfecționeze în anumite aspecte, în acel moment ne-a penalizat pentru acest meci și următorul meci.”

Mazzarri în tăcerea presei, De Laurentiis tună: „Arbitraj? Cine știe ce rușine va fi pentru Rocchi...”

Multă dezamăgire în schimb acasă la Napoli, unde mirele au fost antrenate pe arbitrul Rapuano, vinovat că l-a eliminat pe Simeone pentru un cartonaș galben dublu. The clubul a optat pentru o întrerupere a presei a tuturor membrilor, în timp ce De Laurentiis s-a prezentat în fața microfoanelor. „Îmi pare rău pentru Rocchi, care se confruntă cu un fel de coșmar – cuvintele președintelui italian -. Când mă transform într-un ventilator pot să cobor greu, dar nu cred că este nevoie. Slăbiciunea arbitrilor din acest an este clară, nu doar cu noi. Cine știe ce jenă va mai simți Rocchi în acest moment... Competiția trebuie să fie și o sărbătoare, dacă mă reduceți la zece fotbalul nu mai este spectaculos. Liga nu merge, merge împotriva intereselor cluburilor: această Supercupă afectează și campionatul dat fiind că atunci plătim expulzările din Serie A. În orice caz, credit unde meritul se datorează celor care câștigă, în orice caz am văzut o echipă în creștere. În ciuda tuturor absențelor și a inferiorității numerice, Napoli a dat grea unui Inter oarecum imprecis.”