Juve-Inter 1 la 1, toate ca primele în clasament cu marcatorii Vlahovic și Lautaro. Romii sunt pe locul cinci

Vlahovic o înșală pe Juve cu un gol grozav, dar Lautaro răspunde și Derby d'Italia n.250 se încheie la egalitate lăsând-o pe Inter în fruntea clasamentului, în urmă cu două puncte de Juve – Roma îl elimină pe Udinese și urcă pe locul cinci.

Totul ca înainte. Meciul foarte așteptat dintre Juventus e Inter s-a încheiat cu a cravată interlocutorie, care lasă scenariile Scudetto substanțial neschimbate. L'1-1 finala nu nemulțumește pe nimeni: nerazzurrii rămân în frunte în ciuda călătoriei perfide la Torino, bianconerii rămân în plină desfășurare, Milano e Napoli ei câștigă două puncte pe ambele. Pe scurt, paharul este plin pe jumătate, și pentru că frica de a pierde s-a dovedit a fi mai mare decât dorința de a câștiga. Pentru a finaliza duminica Roma de Mourinho, a sărit pe locul cinci (3 puncte de Liga Campionilor) grație succesului cu Udinese.

Juventus – Inter 1-1, Lautaro îi răspunde lui Vlahovic și lasă cursa Scudetto neschimbată

Să începem imediat prin a spune asta nu au existat controverse de arbitraj, care spune multe despre atmosfera neobișnuit de „moale” a acestui derby italian al 250. Rezultatul reflectă ceea ce s-a văzut pe teren, între două echipe care au încercat să se facă rău mai ales în prima repriză, iar apoi au trecut de a doua pentru a anula fiecare. alta afară. Ponderea mizei a fost foarte mare și a ajuns să influențeze spectacolul, chiar dacă începutul a fost foarte promițător.

Allegri a încercat să-l surprindă pe Inzaghi detașându-l pe Nicolussi Caviglia în camera de control, dar mai ales concentrându-se pe dorința de răzbunare Vladhovic. Un pariu câștigat pentru că sârbul, fără gol din 16 septembrie, a ieșit pe teren cu furie potrivită, găsind golul în minutul 27 cu un șut cu piciorul drept asistat de Chiesa. Acolo, însă, Doamna a făcut greșeala gravă de a pierde o oarecare distanță, ebriată poate de depășirea momentană în clasament și deInter a profitat imediat de asta, găsind verticalizarea care a declanșat Thu-La: asista de la Thuram (în fața părintelui Lilian) și lovitura victorie a lui Lautaro, din ce în ce mai golgheter al turneului (33’).

Emoțiile „tehnice”, de fapt, s-au încheiat acolo, pentru că restul meciului s-a bazat înainte de toate pe spirit competițional, deși într-o atmosferă de mare corectitudine. Cuadrado, cândva mult huiduit pe Stadion, a încercat să amestece puțin lucrurile la final, dar Szczesny și Sommer au trăit repriza secundă ca spectatori privilegiați, ajungând să certifice un egal care li se potrivește ambilor.

Allegri: "Era important să nu pierdem, dar am primit un gol prostesc..."

" echipa a făcut o performanță bună și nu a fost ușor, Juve nu mai jucase pe primul loc în clasament de trei ani - theAnaliza lui Allegri -. Am primit un gol prostesc la 5' de la poarta lui Vlahovic, ar fi trebuit să ne descurcăm mai bine: Lautaro a fost bun, dar ar fi trebuit să facem primul fault. Să stai cu două puncte în spatele lui Inter este o realizare bună, mai mult decât să câștigi era important să nu pierzi, asta îți dă o altă conștiință de a continua să crești, în timp ce înfrângerea ne-ar fi putut răni. Nici eu nu am mai jucat de mult un meci pentru fruntea clasamentului, băieții au făcut bine, dar ne putem îmbunătăți. Obiectivul rămâne să intrăm în primele patru, între timp ne-am menținut un avans de 9 puncte față de locul cinci”.

Inzaghi: „Am dominat la dribling, dar vom lua această remiză”

„Cum a venit vom lua această tragere la sorți împotriva unei echipe care se pricepe foarte bine la apărare – replica lui Inzaghi -. Am rămas concentrați și am făcut bine să egalăm cu un joc grozav, chiar dacă am greșit ceva când au marcat. În a doua jumătate nu am creat mare lucru, dar având în vedere cum a decurs meciul, vom lua această remiză, chiar dacă cu siguranță nu aș fi semnat în ajunul lui. Echipa a făcut ce trebuia, anul trecut într-un meci identic am ajuns să pierdem. Nu este ușor să joci împotriva acestei echipe Juventus care se apără foarte bine, dar am venit la Torino pentru a stăpâni jocul și ritmul, în plus, băieții au făcut bine să rămână la distanță după ce au primit golul.”

Roma – Udinese 3-1, Mourinho urcă pe locul cinci: „Acum să atacăm Liga Campionilor”

Victorie grea și pentru romi, care a ajuns liniştit singur pe locul cinci, la doar 3 puncte de Napoli, pe locul patru. Giallorossi se confirmă că sunt sensibili laefect olimpic, care a adus 16 din cele 21 de puncte adunate până acum, mai ales în ultimele minute: și așa, după reușitele cu Monza și Lecce (la care trebuie să adăugăm și remiza lui Belotti cu Salernitana), iată-l și pe cel cu Udinese, dacă de data aceasta cu o tensiune mai mică. The Golul lui Dybala, 2-1, de fapt, a ajuns abia în minutul 81, nimic în comparație cu grijile menționate mai sus, dar totuși suficient pentru a răsufla uşurat. reuşiseră friulenii lui Cioffi egaliza la începutul reprizei secunde cu Thauvin (57’), anulând avantajul de Mancini (20’) și sperierea Romei, cel puțin până la înlocuirile lui Mourinho. Sosirile lui El Shaarawy și Azmoun zguduiseră echipa, chiar dacă acțiunea decisivă a fost semnată apoi de obișnuiții Lukaku și Dybala, primul cu asistență, al doilea cu piciorul stâng câștigător (81’). la 90' El Shaarawy, ca să nu piardă obiceiurile bune, a semnat al treilea și definitiv obiectiv, dând startul sărbătorilor de la Olimpico și ambițiile Giallorossi în Liga Campionilor.

„Meciul devenise complicat, dar din fericire și credibil reacția a fost foarte puternică – a comentat Mourinho -. De data asta am avut jucătorii pe bancă să schimbe jocul, uneori poți pierde puncte în jocuri de acest tip, când adversarul este în dificultate trebuie să mergi pe jugulară și să termini povestea, noi nu am făcut asta. Suntem în continuare o echipă de suișuri și coborâșuri, uneori mă surprind aspecte pozitive și alte negative, dar dacă Renato Sanches își revine și Smalling revine puternic în ianuarie, vom ataca cu forță Liga Campionilor".