Campioni: Juve, feat la Londra cu Higuain și Dybala

Revenirea Juve l-a învins pe Tottenham în templul Wembley (1-2) datorită unei apărări italiene și a golurilor lui Higuain și Dybala și a câștigat accesul în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

Și a venit ziua când Wembley a descoperit HD. Datorită două flăcări ale lui Higuain și Dybala, Juventus a cucerit Londra și s-a calificat în sferturile de finală. O ispravă importantă care reiterează, dacă mai era nevoie, două mari calități ale alb-negrilor: a ști să sufere și a avea în lot campioni capabili să decidă orice meci, chiar și pe cel mai dificil.

Da, pentru că în minutul 63 tabloul era hotărât gri: Juve în jos la un gol, surclasată de Tottenham atât din punct de vedere al jocului, cât și din punct de vedere fizico-atletic, incapabil să-și creeze ocazii de remarcat și cu o bancă. redus la os de la leziuni. Apoi cei doi argentinieni au luat scaunul și „ecranul”, ca prin farmec, a căpătat claritatea HD de ultimă generație.

„Complimente trebuie făcute băieților – a recunoscut Allegri. – A fost un joc foarte greu dar am știut să suferim, așteptând momentul potrivit pentru a lovi. Având în vedere și prima manșă, cred că calificarea este meritată”. Juve lejeră, dar cinică și nemiloasă: un laitmotiv destul de frecvent în ultima vreme, dar justificat de niște date obiective.

În primul rând calitatea adversarilor, într-o serie pozitivă de 17 jocuri și deosebit de eficientă în interiorul zidurilor maiestuoase ale Wembley, și apoi numeroasele absențe care, combinate cu starea de formă precară a unora prezenți, au făcut o performanță strălucitoare aproape imposibilă. .

Nu în ultimul rând, fiindcă suntem pe subiectul englezesc, penalty-ul senzațional refuzat de Marciniak după câteva minute (fault evident pentru toți, cu excepția lui și a colaboratorilor săi, de Vertonghen pe Douglas Costa) care ar putea bulversa meciul și îl îndrepta spre Torino cu mult mai puțin efort.

De acolo, însă, a fost un monolog la Tottenham, cu Spurs aproape de a marca de mai multe ori înainte de a-l găsi cu Son, mai mult cu cea mai îndrăzneață ocazie dintre toate (39’). Calificare în urcare mare, cu Juve nevoită să marcheze cel puțin două goluri împotriva unei echipe galvanizate și încrezătoare.

Tocmai în aceste momente îi vezi pe campioni, cei capabili să răstoarne singuri meciuri și adversari, sfidând orice logică tehnico-tactică, iar Allegri, din fericire pentru el, are mai mulți, chiar și în cele mai proaste zile. În minutul 63, Higuain a făcut 1-1 cu o lăbuță de lateral la un assist al lui Khedira, apoi, trei minute mai târziu, l-a pus pe Dybala în fața lui Lloris pentru golul de calificare (66’) și Juve, aproape fără să-și dea seama, a plecat. de la încă un eșec european până în sferturile de finală ale Ligii Campionilor.

Asta contează cel mai mult, în sfidarea puriștilor și a criticilor de tot felul, gata să descuie șampania și să sărbătorească Juventus de profundis. Doamna, în schimb, rămâne în cursă și, pentru a patra oară în ultimii 5 ani, se regăsește în top 8 din Europa. Adăugarea scalpului de la Wembley la istoria sa glorioasă.