Liga Campionilor: Milan se scufundă la Barcelona. Allegri din ce în ce mai expus riscului?

Ar fi putut fi și mai rău: în alte vremuri, nimeni de la Milan nu ar fi acceptat un egal 1-3, nici măcar pe Camp Nou împotriva Barcelonei, ​​dar astăzi trebuie să gândim altfel – Având în vedere circumstanțele, riscul de îmbarcare a fost destul de concret.

Ar fi putut fi mai rau. În alte vremuri, nimeni de la Milan nu ar fi primit un egal 1-3, nici măcar pe Camp Nou împotriva Barcelonei, dar astăzi trebuie să gândim altfel. Având în vedere premisele, riscul de îmbarcare a fost destul de concret, în schimb a sosit o înfrângere onorabilă, care însă nu schimbă nimic în ceea ce privește calificarea. Da, pentru că Ajax s-a ocupat să le dea o mână de ajutor rossonerilor executându-i pe Celtic și lăsându-i pe ultimul loc în grupă. Allegri și echipa sa se regăsesc astfel pe locul doi fără umbra lui Barça în cale, ceea ce ne determină să gândim pozitiv în vederea goanei finale. Acestea fiind spuse, încă o înfrângere vine de la Camp Nou, prima din Europa, dar a șasea din acest sezon. Nici măcar cel mai optimist nu s-a gândit însă că punctul de cotitură va veni la Barcelona, ​​motiv pentru care, una peste alta, este mai bine să se gândească la Chievo fără a face dramă. „Sunt mulțumit de performanța echipei – s-a gândit Massimiliano Allegri. – La 0-0 am ratat foarte multe mingi la ieșire, dar în secunda ne-am descurcat mai bine. Ne pare rău pentru că am primit două goluri în circumstanțe neclare.” Antrenorul se referă la primii doi, care ambii au ajuns în prima repriză grație unor decizii cel puțin dubioase ale arbitrului și asistenților. În minutul 29, cu rezultatul 0-0, sârbul Mazic a primit un penalty la Barça pentru o presupusă reținere a lui Abate asupra lui Neymar, greu de identificat chiar și văzând și revăzând reluările din diverse unghiuri. Messi, criticat în ajunul ziarelor spaniole pentru un post de 4 zile în Liga, nu a trebuit să fie întrebat și a făcut 1-0. Câteva minute mai târziu (40’) Barcelona a dublat cu Busquets, care a reușit să-l introducă pe Abbiati cu o lovitură de cap în urma unei lovituri libere a lui Xavi.

Chiar și în această împrejurare, însă, a cântărit eroarea asistentului, care nu și-a arătat poziția de offside a spaniolului. Milan s-a trezit astfel cu două goluri, cu riscul foarte real de a da drumul și de a fi copleșit de furtuna blaugrana. Norocul (chiar trebuie spus!) că în minutul 45 un șut central al lui Kakà a fost deviat stângaci de Piqué în poarta echipei sale, permițând astfel rossonerilor să scurteze distanța. Înviorat de gol, Allegri a decis să mai riște puțin introducându-l pe Balotelli în locul impalpabilului Robinho. De altfel, inițial antrenorul surprinsese pe toată lumea lăsându-l pe Mario pe bancă, optând pentru un 4-4-1-1 din atacul integral brazilian (?). Cu Balotelli, însă, e altă treabă, iar Milan aproape că nu a adunat remiza senzațională. Atacantul albastru l-a implicat mai întâi pe Valdes cu un șut din poziție înclinată (50’), apoi i-a servit un asistent splendid lui Kakà care a ratat de puțin golul blaugrana (64’). Dar remiza ar fi fost prea mare, pentru că în rest am văzut doar Barça. Abbiati a terminat pe scuturi, reușit să evite dezastrul cu două salvari mari asupra lui Iniesta și Sanchez. Portarul, în schimb, a rămas imobil asupra acțiunii personale a lui Neymar (care s-a încheiat cu un șut puțin pe lângă) și nu a putut face nimic pe a lui Messi, care s-a încheiat în schimb cu golul final de 3-1 (83’). Milan a ieșit astfel de pe Camp Nou fără puncte, dar, deși ușor, a revenit la moral. Duminică este Chievo cu Thereau și Pellissier, nu tocmai Messi și Neymar. În Via Turati speră sincer că echipa va observa diferențele.