Milan nu renunță la Juve (1-1), iar provocarea Scudetto continuă printre otrăvuri

Fostii hotărăsc: Nocerino înscrie pentru Milan, Matri egalează pentru Juve – Două erori grave, câte una de fiecare parte, ale arbitrului – Milan domină în prima repriză, dar Juve se răscumpără în finală – Festivalul are loc la San Siro. Supravegherea arbitrului – Argument între Galliani și Conte, CEO-ul Rossoneri părăsește stadionul.

Milan nu a câștigat, Juve nu a câștigat, dar mai ales fotbalul nu a câștigat. Ceea ce trebuia să fie „finala campionatului” va rămâne în istorie drept unul dintre cele mai controversate meciuri ale campionatului nostru. Toată vina este a lui Tagliavento și Romagnoli, respectiv arbitru și tușier al meciului, care au comis erori cu adevărat senzaționale, dar și a cluburilor respective, care au făcut atmosfera de la San Siro cu adevărat irespirabilă.

Chiar și copiii știau că meciul nu va fi un pat de trandafiri, dar nu ne-am imaginat niciodată că ne vom trezi vorbind despre altceva decât despre fotbal. „Incidentul rău” care a declanșat tumultul a avut loc în minutul 24 al primei reprize, Milan conducând cu un gol: lovitură de cap a lui Muntari, minge respinsă de Buffon clar dincolo de linia porții (conform tehnologiei Mediaset chiar și un metru!), dar nu pentru tușierul Romagnoli, care continuă acțiunea. În acel moment, milioane de telespectatori italieni și neitalieni au înțeles că meciul, care fusese frumos până atunci, nu va mai fi niciodată la fel. Dincolo de greselile asistentului (perfect la linie!), greu cântăresc cele ale lui Tagliavento, care inițial a acordat golul pentru ca ulterior să-și retragă decizia. Milan ar fi mers 2 – 0, meciul ar fi luat cel mai probabil (niciodată să nu spunem niciodată în fotbal) o direcție în întregime rossoneră, și pentru că până atunci Juventus făcuse foarte puțin. Dar această eroare de arbitraj, deși foarte gravă, nu justifică ceea ce s-a întâmplat câteva minute mai târziu.

De altfel, furia lui Galliani s-a dezlănțuit în pauză și a scos-o mai întâi pe Tagliavento („Era înăuntru cu un metru, cu un metru” a strigat CEO-ul directorului de meci), apoi cu Antonio Conte, cu care vorbe foarte grele. a zburat. „Continuați să plângeți, pentru că plângerile plătesc!” Galliani a strigat: „Uite de la amvon, mafia este aici”, a răspuns Conte. Între timp, a avut loc și un schimb de opinii cu Claudio Albanese, directorul de comunicare al lui Juventus: „Acum mai suni la ziare să te plângi!?” a strigat CEO-ul rossoneri, care a părăsit apoi San Siro în repriza secundă înainte de fluierul final.

Ar fi deja destule pentru a scrie o carte, dar „ororile” lui Tagliavento nu s-au terminat aici. De fapt, în repriza secundă roata s-a întors, iar Juventus a fost cel care s-a plâns (pe bună dreptate). Mai întâi arbitrul nu a văzut un pumn de la Mexes către Borriello cu mingea departe (test TV în vedere), apoi, din nou, datorită vervei arbitrului de arbitru Romagnoli, a anulat un gol al lui Matri pentru un ofsaid absolut inexistent.

După meci, așa cum era de așteptat, a fost incandescent. Allegri a ales ironia să comenteze arbitrajul, dar otrava a ieșit din fiecare por: „Controversele nu au afectat nimic, și pentru că nu mai vorbesc, oricum i se permite doar lui Marotta, că atunci când o fac ceilalți el spune că nu ar trebui să te uiți în casele altora. Golul lui Muntari a distorsionat jocul, nu știu dacă trasaseră linia poartă mai larg sau ceva... dar asta arată doar că e mai bine să taci.” Sunt foarte clare referirile la anumite declarații sosite de la Torino în ultimele zile, care potrivit lui Milan au ajuns să influențeze arbitrajul.

Cu toate acestea, Juve este și ea destul de supărată. Conte nu i-a trimis să-i spună lui Boban, în prezent comentator la Sky, care a considerat episodul lui Muntari mai serios decât al lui Matri: „Te înșeli, nu poți spune anumite lucruri, sunt două goluri regulate interzise, ​​nu înțeleg. ce diferenta este, sunt doua erori tehnice. Explicați-mi diferența pentru că nu o văd. Totuși, reușești mereu să ne faci să ne certam, am venit calm și în schimb îmi spui așa ceva...”. Pe scurt, otravă nesfârșită și să lăsăm deoparte poveștile despre cearta finală (marii protagoniști fiind Ambrosini și Chiellini), în general o „lucru de câmp”.

Ah, meciul s-a terminat 1 – 1, cu goluri de la Nocerino (dar Bonucci are mult „merit”) și Matri. Lipsesc două, câte unul pentru fiecare echipă, la fel ca punctele pe care Milan și Juventus le-au împărțit. Campionatul rămâne larg deschis, duelul din ce în ce mai aproape, dar în acest climat jocul pașnic nu va mai fi posibil. E bine că toată lumea își dă seama, de data aceasta pe bune.